Dům s historií

něco málo o penzionu

Náš dům č. p. 5 v katastrálním území Lázně Libverda je zobrazen již v nejstarším dokumentu, který je uložen na katastrálním pracovišti Frýdlant v Čechách a tím je mapa z roku 1843. Dům sloužil hospodářským účelům a patřili k němu rozsáhlé zemědělské pozemky v okolí.

Vlastníkem byl v období kolem roku 1900 Franz Krause. Po roce 1945 mu byl dům zkonfiskován. V poválečném řízení přešel majetek na Státní statek ve Frýdlantu v Č. (r.1946) a v těchto letech zde bydleli různí nájemníci. V letech 1975 – 1989 poté vlastnilo dům několik soukromých majitelů. Součástí domu bylo hospodářské stavení ( dnešní hasičská zbrojnice vedle domu ). Vzhledem k rozsáhlosti usedlosti existoval tento dům jistě již před rokem 1800 !

Původní název domu byl „ZUR LINDE“ ( v překladu – „ U LÍPY“).

REKONSTRUKCE

V roce 2008 jsme objekt koupili od posledních majitelů, manželů Ptáčkových a rozhodli jsme se ho přestavět na rodinný penzion. Přestavba poté trvala bezmála 2 roky.

SOUČASNOST

V současné době je hotových všech sedm kompletně vybavených apartmánů, místnost pro úschovu kol a lyží, společenská místnost. Je zrekonstruovaná zahrada, doplněná o hrací prvky pro děti, nové terasy pro posezení i odpočinek. Rozšířeno je parkoviště.

BUDOUCNOST

Společenská místnost by v budoucnu měla fungovat jako kavárna a rádi bychom v domě vybudovali malé wellness 🙂